گروه صنعتی آریا سهند تبریز، در مساحتی به وسعت ۴۰ هزار متر مربع در شهرک صنعتی آخولا به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به هلدینگ حمل‌کاری در سال ۱۳۹۰ با بهره‌گیری از توان فنی و علمی کارشناسان داخلی و با هدف تولید انواع لوله‌، پروفیل و قوطی وهمچنین تولید انواع لوله‌های استیل آغاز به کار کرده است .  امکان ایجاد این کارخانه پس از چند دهه فعالیت در حوزه صادرات و واردات انواع آهن آلات و ورق فلزی و ساخت سوله  و سازه های آهنی عظیمِ کارخانه های متعدد در ایران فراهم شده و در فازهای توسعه‌ای ادامه خواهد داشت.

ظرفیت تولید ماهیانه کارخانه  معادل ۶۰۰۰ تن در ماه است که در فازهای پیش رو تا ۱۲۰۰۰ تن قابل افزایش خواهد بود  . با دستیابی به این سقف تولید بیش از ۱۲۰۰۰۰ تن در سال در این کارخانه محصول تولید خواهد شد که در نوع خود عدد بی نظیری است .

تولید باکیفیت انواع لوله، پروفیل و قوطی در داخل کشور باعث خواهد شد تا صنعتگران داخلی با اطمینان از کیفیت محصولات تولید داخل درصدد رقابت با تولیدکنندگان خارجی برآیند . در گذشته عدم امکان تامین مواد لازم برای تولید محصولات مرغوب در صنایع مبل سازی ،کابینت سازی ، ساختمان و  تجهیزات تزیینی همچون لوستر و ابزارهای دکوراتیو داخلی  باعث می شد تا محصولات خارجی، زیباتر و مستحکم تر به نظر آیند .

با شناسایی این نقطه ضعف و تامین این زیرساخت مهم و تاثیرگذار توسط متخصصان داخلی گروه صنعتی آریا سهند تبریز ، تولیدکنندگان داخلی با دسترسی مناسب و قیمت رقابتی با رقبای خارجی توانسته اند هم محصول با کیفیت عالی تولید کنند و هم در رقابت با محصول خارجی از مزیت های بیشتری برخوردار شوند .

در دوران تحریم های ناجوانمردانه کشورهای غربی و آمریکا ، گروه صنعتی آریا سهند تبریزعلاوه بر اشتغالزایی و تولید محصول با کیفیت مورد نیاز بازاردر داخل کشور، موفق شده است بر توانمندی تولید کنندگان داخلی در بسیاری از زمینه های صنعت کشورمان بیفزاید و از واردات بی رویه ی محصول نهایی نیز بکاهد که ارزش افزوده این کار قابل محاسبه و ارزش گذاری نیست .

تولید۴۳۰ محصول توسط گروه صنعتی آریا سهند تبریز ، این مجموعه را تبدیل به یکی از منحصر‌به‌فردترین کارخانجات هلدینگ حمل‌کاری و منطقه نموده است. آریا سهند تبریز از نظر تنوع و کیفیت خود را به عنوان یکی از تولیدکنندگان ‌محصولات سبک فولادی در ایران مطرح نموده است. تولید انواع لوله سبک فولادی از قطر ۸ میلی‌متر تا ۷۶ میلی‌متر با ضخامت ۴/۰ میلی‌متر تا ۲ میلی‌متر و تولید انواع قوطی و پروفیل‌های مربعی ۱۰*۱۰ تا ۶۰*۶۰ و مستطیلی ۲۰*۱۰ تا ۸۰*۴۰ با ضخامت ۴/۰ میلی‌متر تا ۲ میلی‌متر باعث شده است که کمتر شرکت ایرانی بتواند از نظر تنوع سبد محصولات با شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ حمل‌کاری رقابت کند. محصولات این کارخانه بیشتر در تولید صنایعی چون خودروسازی، لوازم خانگی، دوچرخه‌سازی، دکوراتیو، چادرهای مسافرتی و هلال‌احمر، وسایل کمپینگ، مبلمان اداری و مسکونی، سیسمونی و تجهیزات بیمارستانی و… کاربرد دارند.

همچنین آنچه محصولات این شرکت را با دیگر محصولات بازار متمایز می کند ، بهره گیری از مواد اولیه مرغوب ، فضای فیزیکی متناسب، تجهیزات مدرن ، دقیق و پیشرفته و به کارگیری نیروم متخصص، جوان و کارآمد است .

این کارخانه درفاز اول خود با بکارگیری بیش از۱۲۰  نفر نیروی انسانی کارآمد و متخصص ، سهم قابل توجهی در اشتغال زایی داشته و با بهره برداری از فاز های توسعه ای خود تعداد نیروی انسانی در بخش ها ی اداری و فنی را  به بیش از ۳۰۰ نفر خواهد رساند .

همچنین گروه صنعتی آریا سهند تبریز موفق به کسب استانداردهای ISO10004 ، ISO14001 ، ISO45001 ISO50001، ISO10002 و ISO9001 شده است. دو استاندارد بین‌المللی ISO10002 و ISO10004 به بخش رضایت مشتریان این واحدهای تولیدی مرتبط است و به دلیل تلاش‌های صورت گرفته در آریا سهند تبریز و گسترش فولاد حامد برای جلب رضایت مشتریان و دریافت مناسب و بررسی شکایات احتمالی، به این کارخانجات داده شده است. علاوه بر دو استاندارد فوق، استاندارد بین المللی ISO50001 در زمینه مدیریت انرژی و با توجه به سیاست‌های هلدینگ حمل‌کاری در زمینه مصرف بهینه انرژی تعلق گرفته است. بر همین اساس، استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی و سوخت در این هلدینگ بالاتر از استانداردهای کشور در مقایسه با سایر شرکت‌های تولیدی مشابه است. همچنین استانداردهای ۳ گانه شامل استاندارد ISO14001 در زمینه حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آسیب رساندن آلاینده‌ها، استاندارد ISO45001 در زمینه مدیریت سلامت شغلی و ایمنی و استاندارد ISO9001 در زمینه سیستم مدیریت کیفیت تولید محصول اخذ شده است.

به دلیل اینکه محصولات تولیدی این شرکت جزو محصولات پشتیبانی شده توسط موسسه استاندارد ایران نیست، اخذ استاندارد داخلی تا به امروز محقق نشده است. اما با اقدامات صورت گرفته در گروه صنعتی آریا سهند تبریزُ در آینده نزدیک استانداردهای داخلی از جمله استانداردهای تشویقی به این مجموعه تولیدی اعطا خواهد شد.

گروه صنعتی آریا سهند تبریزدر طول مدت فعالیت خود علاوه بر توجه به نیاز بازارهای داخلی، تلاش در جهت صادرات و تامین نیاز بازار کشورهای همسایه و همچنین ارزآوری هر چه بیشتر را  از اصلی‌ترین اهداف خود قرار داده است .